July 1, 2011

46 Selected to Spring All-Academic Team

Eastern student-athletes are honored a total of 136 times during the 2010-11 school year

A total of 46 Eastern Washington University student-athletes have been honored on the Big Sky Conference All-Academic team for the 2011 spring quarter. Of the total, 20 were from the women's outdoor track and field team, 12 from the men's outdoor squad, six from women's tennis, five from men's tennis and three from women's golf.

To qualify for the team, student-athletes must maintain a 3.20 cumulative grade point average or better at EWU and meet the requirement of playing in at least half of the team's competitions.

In the 2010-11 school year, a total of 136 EWU student-athletes were honored on Big Sky All-Academic teams. In the winter, 40 student-athletes were honored -- 14 were from the men's indoor track and field team, 14 from the women's indoor squad, seven from women's basketball and five from the men's basketball team. A total of 50 were honored for fall quarter 2010, including 18 from football, 11 from volleyball, 10 from women's soccer, eight from women's cross country and three from men's cross country.

In the 2009-10 school year, exactly 150 All-Academic honors were won by EWU student-athletes. A total of 136 Big Sky All-Academic honors were won in the 2008-09 school year and 122 in 2007-08.

The Eagles are the reigning champions of the Sterling Savings Bank Big Sky Conference Presidents’ Cup, which is unique in collegiate athletics in that it reinforces the league’s dedication to the academic side of the student-athlete experience. The winner of this award is determined by overall athletic success combined with team grade point averages, graduation rates, and All-Conference performers with grade point averages of at least 3.0. The winner for the 2010-11 school year will be announced soon.

 

Men's Tennis

Chris Eriksson

Santa Rosa, Calif. (Montgomery HS '09 & Saint Louis Univ.)

So.

Business & Marketing Education

Chad Henninger

Eugene, Ore. (Henry D. Sheldon HS '08)

Jr.

Criminal Justice

Fernando Mussolini

Sao Paulo, Brazil (Instituto Paralelo '08)

So.

Business Administration

Mario Navarro

Barcelona, Spain (Institut Obert de Catalunya '08)

Fr.

Business Administration

Julian Sanchez

Ciudad Real, Spain (Universal HS '08)

Sr.

Economics

 

Women's Tennis

Caitlin Bampton

Kennewick, Wash. (Kamiakin HS '08)

Jr.

Communication Disorders

Nefeli Diamanti

Athens, Greece (Genadios School & CSU-Bakersfield)

Jr.

Communication Studies

Judy Liening

Federal Way, Wash. (Todd Beamer HS '07)

Sr.

Management

Rocio Norena

Madrid, Spain (Paraiso Sagrados Corazones '09)

So.

Management

Chelsea Patton

Boise, Idaho (Boise HS '09)

So.

Marketing

Helon Ricks

Hot Springs, Ark. (Lakeside HS '10)

Fr.

History

 

Women's Golf

Jayme Carbon

Auburn, Wash. (Thomas Jefferson HS '09)

So.

Elementary Ed. (Health & Fitness)

Kellie Holmstedt

North Bend, Ore. (North Bend HS '07)

Sr.

Exercise Science

Morgan Lee

Great Falls, Mont. (Great Falls HS '09)

So.

Nursing

 

Men's Outdoor Track & Field

Marlyn Anderson

Snohomish, Wash. (Snohomish HS '09)

So.

Criminal Justice

Jordan Arakawa

Olympia, Wash. (Capital HS ’10)

Fr.

Pre-Medicine

Jonathan Buchanan

Yakima, Wash. (East Valley HS '09)

Fr.

Undeclared

Bowe Ebding

Walla Walla, Wash. (DeSales HS '07)

Sr.

Spanish Education

Collin Green

Buckley, Wash. (White River HS '10)

Fr.

Undeclared

Kramer Green

Buckley, Wash. (White River HS '10)

Fr.

Undeclared

Kersee Lind

Hermiston, Ore. (Hermiston HS '07)

Jr.

Interdisciplinary Studies

Warren Miller

St. John, Wash. (St. John-Endicott HS ’10)

Fr.

Interdisciplinary Studies

Stephen Praast

Ravensdale, Wash. (Tahoma HS ’06)

Sr.

Professional Accounting

Efrain Sanchez

Toutle, Wash. (Toutle Lake HS '06)

Sr.

Exercise Science

Brad Wall

Vancouver, Wash. (Evergreen ’08)

Jr.

Exercise Science

Kurt Williams

Snohomish, Wash. (Snohomish HS '06 & CC of Spokane)

Sr.

Marketing

 

Women's Outdoor Track & Field

Krystal Deyo

Castle Rock, Wash. (Castle Rock HS '06)

Sr.

Communication Studies

Stephanie Dye

Chatteroy, Wash. (Riverside HS ’08)

Jr.

Exercise Science

Chelsi Friese

Lebam, Wash. (Willapa Valley HS '07)

Sr.

Reading Education

Chloe Hall

Kennewick, Wash. (Southridge HS '09)

So.

Professional Accounting

Elizabeth Jepsen

Kennewick, Wash. (Kamiakin HS '09)

So.

Health & Fitness

Jessi Johnson

Asotin, Wash. (Asotin HS '09)

So.

Education

Rachel Jordan

Milwaukie, Ore. (Milwaukie HS '09)

So.

Anthropology

Amy Kolin

Ypsilanti, Mich. (Ypsilanti HS & Grand Valley State)

Sr.

Physical Therapy

Chelsea Lawhead

Coeur d’ Alene, Idaho (Coeur d’ Alene HS & CC of Spokane)

Jr.

Exercise Science

Whitney Leavitt

Benton City, Wash. (Kiona Benton HS '09)

So.

Physical Education

Kimberly Macias

Hermiston, Ore. (Hermiston HS '10)

Fr.

Education

Morena Mannuci

Rome, Italy (Anco Marzio HS ’10)

Fr.

Interdisciplinary Studies

Lauren Matthews

Sammamish, Wash. (Skyline HS '07)

Sr.

Marketing

Olivia Midles

Olympia, Wash. (Capital HS ’10)

Fr.

Undeclared

Emma Murillo

Kennewick, Wash. (Southridge HS ’10)

Fr.

Education

Danielle Slaughter

Spokane, Wash. (Shadle Park HS '10 & Western Washington)

Sr.

Physical Therapy

Ashley Stabl

Tekoa, Wash. (Tekoa HS '08)

So.

Geology

Richelle Stewart

Richland, Wash. (Kamiakin HS '08)

So.

Recreation Management

Haley Tank

West Richland, Wash. (Hanford HS ’09 & Pacific Univ.)

So.

Child Development Education

Leah Willard

Spokane, Wash. (Freeman HS '09)

So.

Nursing

 

View: Mobile | Desktop